Barunka bloguje

In my dreams I can fly

Velikonoce

Útočí na nás ze všech směrů, svátky jara jsou tady. Tedy alespoň já je za svátky jara považuji, protože ač posledních pár měsíců pobývám na faře, křesťanský význam Velikonoc mě jaksi míjí.

Projevila jsem sice snahu zjistit, o co vlastně jde a co se vlastně stalo, ale bohužel ani jeden z věřících, které znám, mi nebyli schopní jednoduše (rozuměj pro blbce) vysvětlit, co se vlastně slaví.

Řekněme, že si pořád vystačím s mou oblíbenou říkankou, kterou jsme odříkávaly jako děti, když jsme chodili řechtat a koledovat.

A jelikož strejda Google je všemocný, napravil i mou chabou paměť a tuto říkanku našel:

Židé nevěrní,

jako psi černí,

kopali jámu Ježíši Pánu,

aby ho jali, ukřižovali;

na Velký pátek do hrobu dali,

na Bílou sobotu z hrobu vyndali.

Od babičky si ještě pamatuji škaredou středu, o níž naše babička tvrdila, že je Škaredá, protože se vymetaly komíny, ale to pravděpodobně nebude ten správný výklad dle křesťanského kalendáře. A Zelený čtvrtek, z čehož si pamatuji jen to, že by se mělo jíst něco zeleného.

Nějak přemýšlím, jak se vytrácí veškeré zvyky a obyčeje, které přežily století a najednou si nejsme schopní ani vybavit jedinou básničku.

Minulý rok přišlo koledovat 6 chlapců, letos už to byli jenom tři. Potěšilo mě, že je aspoň tentokrát nezajímalo, jen kolik dostali peněz, ale radovali se i z vajíček. Musím ale podotknout, že šlo o děti kolem pěti let. budu doufat, že není jen otázkou času, kdy tihle hošíci pochopí sílu peněz a z nevinné zábavy vznikne honba na bakšišem.

A co u vás? Dodržujete nějaké velikonoční zvyky?

Reklamy

Single Post Navigation

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: